HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU


  oylat kaplıcaları/bursa

  Paylaş
  avatar
  reco_54
  Ödüllü Üye
  Ödüllü Üye

  Kayıt tarihi : 12/03/08
  Erkek
  Mesaj Sayısı : 1666
  Burç Sembolü : Terazi / 24 Eylül - 23 Ekim
  Yaş : 47
  Mesleği : Otomativ
  Medeni Durumu : Evli
  Çocuk Sayısı : 1
  Eğitim Durumu : Lise
  Yaşadığı Şehir / Ülke : Bursa
  Resim Resim : ---
  Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
  Sevdiğim Sözler Sevdiğim Sözler :
  İyi dostu olanın aynaya gereksinimi yoktur.
  Site Puanı Site Puanı : 583
  Rep Puanı Rep Puanı : 81

  yok oylat kaplıcaları/bursa

  Mesaj tarafından reco_54 Bir Salı 30 Ara. 2008, 3:44 pm

  Oylat Hakkında

  Oylat kaplıcası, Marmara Bölgesi’nin güney kesiminde bulunan Bursa ili, İnegöl ilçesi, Hilmiye Köyünde yeralmaktadır. Kaplıca alanı çevresi ormanlarla kaplı bir vadide konumlanmıştır.Oylat kaplıcalarının tarihinin Romalılar dönemine dek uzandığı sanılıyor. Bazı kalıntılarda bunu doğrulamaktadır.Kaplıca suyunun sıcaklığı 40,5 ºC’dir.Kaplıca suyunun, tedavi özellikleri Sağlık Bakanlığı’nca belirlenmiş olup, hekim kontrolünde banyo uygulamaları seklinde ortopedik ve nörolojik sekellerin rehabilitasyonunda kullanılabilir niteliktedir.Su renksiz ve berraktır.


  İstanbul'dan özel arabayla Oylat'a gitmek için önce Darıca-Bayramoğlu gişesinden Eskihisar'a gidiyorsunuz. Feribotla Topçular'a geçtikten sonra, Yalova-Gemlik yönüne doğru yola devam edip Bursa şehir girişinden Ankara yönüne döndükten bir süre sonra Oylat'tasınız..Oylat Kaplıcaları Bursa –Ankara karayolu üzerinde İnegöl’e 27 km uzaklıktadır. Bursa’ya kara, deniz ve hava ulaşım araçlarını kullanarak erişmek mümkündür. İstanbul-Bursa karayolu ile 243 km, Ankara-Bursa ise 380 km’dir. Oylat Kaplıcaları, denize 100 km, Uludağ'a 130 km, Bursa Yenişehir Havaalanı'na 50 km, mesafede yer almaktadır. Otobüsle gidiş için ise İnegöl’e veya Bursa’dan İnegöl’e ordan kalkan minibüslerle Oylat’a kolaylıkla gitmek mümkündür.

  Oylat Kaplıcalarında üç otel ve bir de apart konaklama üniteleri bulunmaktadır. Bu tesislerin tamamında yaklaşık 690 yatak bulunmaktadır. Orman arazisinde bulunan tesisler Oylat A.Ş. tarafından işletilmektedir. Oylat Kaplıcalarına ait kür merkezine Sağlık Bakanlığı tarafından 14.06.2005 tarih ve 55 sayı

  ile kaplıca işletme izin belgesi verilmiştir.

  Kaplıcada bulunan tesisler bütün yıl boyunca açık olmakla birlikte en dolu sezonu yaz mevsimidir. Odalarda termal su bulunmaktadır. Tesislerde balneoterapi, fizik tedavi ve masaj bölümleri yer almaktadır.

  Tüm tesislere ulaşmak için :
  Adres : Oylat Kaplıcaları- İnegöl - Bursa
  Tel. No : 0 224 733 10 50
  Faks No: 0 224 733 11 79  avatar
  reco_54
  Ödüllü Üye
  Ödüllü Üye

  Kayıt tarihi : 12/03/08
  Erkek
  Mesaj Sayısı : 1666
  Burç Sembolü : Terazi / 24 Eylül - 23 Ekim
  Yaş : 47
  Mesleği : Otomativ
  Medeni Durumu : Evli
  Çocuk Sayısı : 1
  Eğitim Durumu : Lise
  Yaşadığı Şehir / Ülke : Bursa
  Resim Resim : ---
  Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
  Sevdiğim Sözler Sevdiğim Sözler :
  İyi dostu olanın aynaya gereksinimi yoktur.
  Site Puanı Site Puanı : 583
  Rep Puanı Rep Puanı : 81

  yok oylat magarası

  Mesaj tarafından reco_54 Bir Salı 30 Ara. 2008, 3:53 pm

  OYLAT MAĞARASI
  Oylat Mağarası
  İnegöl’ün 17 km. güneydoğusunda bulunan Hilmiye Köyü’nün 1 km. güneyinde, Oylat Kanyonunun sona erdiği noktada yer alır.

  Oylat Mağarası permiyen mermerlerinde doğu-batı yönlü belirgin bir fay hattı üzerinde gelişmiştir. Pliyösen rölyef sisteminin karakteristik bir şekli olan Oylat Mağarası, Oylat Deresi kanyonunun sağ kenarında gelişmiştir. Mağaranın giriş ağzı vadi tabanından 5-6 metre yukarıdadır. Burada kanyonun derinliği 450-500 metre civarındadır. Mağara girişinin üst tarafında 3 tane daha mağara girişi vardır.


  Birbirine bağlı iki kattan oluşan mağaranın toplam uzunluğu 665 metredir. Genel olarak menderesli bir profile sahip olan mağara iki bölüme ayrılır. Girişten çöküntü salonuna kadar olan birinci bölüm dar galerilerden oluşmuştur ve ortalama 2-5 metre genişliktedir. Tavan yüksekliği ise bu bölümde 15 metre civarındadır. Burada dev kazanı ve damlataş havuzları önemli yer kaplar. İkinci bölüm ise büyük çöküntü salonudur. Başlangıcı ile son noktası arasında 93 metrelik yükseklik farkı vardır. Bu salonun genişliği 25-55 metre, tavan yüksekliği ise 3-10 metre arasındadır. İri blok ve dev damlataş (sarkıt, dikit ve sütun) şekillerinden oluşan salonun yukarıda bulunan son kesimi kalın bir çakıl, kum ve mil tabakalarından oluşmuştur.

  Oylat mağarası gelişimini tamamlamış fosil bir mağaradır. Tavandan damlayan sular dışında, belirgin bir su akışı görülmez. Bu sular damlataş havuzlarında yer yer gölcükler oluşturur.

  Ağustos 1996’da yapılan ölçümlerde mağara girişinde 29 derece sıcaklık ve %47 mutlak nem ölçülmüştür. Buna karşılık mağaranın girişinde sıcaklık 19 derece, nem %55, üstteki fosil katta ise sıcaklık 20 derece, %54 nem, damlataş havuzlarının bulunduğu galeride 17 derece sıcaklık %78 nem, üst bölümlerde 15 derece sıcaklık ve %90 nem ölçülmüştür. Mağara salonları ve katları birbirine bağlayan geçitlerde hissedilir bir rüzgar vardır. Bu durum girişin üstündeki fosil kat ile alt bölüm arasındaki geçitlerde çok belirgindir.

  Oylat mağarasında zengin bir canlı topluluğu yaşamaktadır. Bunlar arasında yarasalar, binayaklılar, kelebekler, solucan ve guanobiler çok belirgindir.

  Oylat kaplıcası yoğun turizm hareketlerinin görüldüğü, tarihi ve doğal güzellikleri olan bir bölgede yer alır. Uludağ ve Oylat kaplıcası çok yakınındadır. Kaplıcaya giden yol mağaranın hemen önünden geçer. Ayrıca içinde mağaranın da geliştiği Oylat kanyonu ve çevresi vahşi bir güzelliğe sahiptir. Buna karşılık mağaranın iç görünümleri son derece güzel sarkıt, dikit, sütun, duvar ve perde damlataşları, damlataş havuzu ve örtü damlataşları ile kaplıdır. Bunun yanında tesis kurma ve düzenlemeler yapmaya uygun fiziki özellikleri vardır.

  Bu nedenle Oylat Mağarası turizm amaçlı kullanımın önemini daha da artırdığından, İnegöl Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından mağaranın turizm amaçlı işletmeye açılması için şartname hazırlanmış, 28 Mart 2005 tarihinde ihale yapılarak mağaranın işletmesi kiraya verilmiştir.
  avatar
  mimmi
  Yetişkin
  Yetişkin

  Kayıt tarihi : 22/04/08
  Kadın
  Mesaj Sayısı : 100
  Burç Sembolü : Terazi / 24 Eylül - 23 Ekim
  Medeni Durumu : Evli
  Çocuk Sayısı : 5+
  Eğitim Durumu : yuksek lisans
  Yaşadığı Şehir / Ülke : stockholm
  Resim Resim :
  Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
  Site Puanı Site Puanı : 5
  Rep Puanı Rep Puanı : 7

  yok Geri: oylat kaplıcaları/bursa

  Mesaj tarafından mimmi Bir Salı 30 Ara. 2008, 11:52 pm

  bu guzel resimler ve bilgiler icin tesekur ederiz
  avatar
  kübra
  Genç
  Genç

  Kayıt tarihi : 20/03/08
  Kadın
  Mesaj Sayısı : 77
  Burç Sembolü : Kova / 21 Ocak - 19 Şubat
  Yaş : 24
  Mesleği : öğrenci
  Medeni Durumu : Bekar
  Eğitim Durumu : öğrenci
  Yaşadığı Şehir / Ülke : bursa
  Resim Resim :
  Site Puanı Site Puanı : 10
  Rep Puanı Rep Puanı : 2

  yok Geri: oylat kaplıcaları/bursa

  Mesaj tarafından kübra Bir Ptsi 03 Ağus. 2009, 5:21 pm

  OYLAT MAĞARASI
  İnegöl’ün 17 km. güneydoğusunda bulunan Hilmiye Köyü’nün 1 km. güneyinde, Oylat Kanyonunun sona erdiği noktada yer alır.

  Oylat Mağarası permiyen mermerlerinde doğu-batı yönlü belirgin bir fay hattı üzerinde gelişmiştir. Pliyösen rölyef sisteminin karakteristik bir şekli olan Oylat Mağarası, Oylat Deresi kanyonunun sağ kenarında gelişmiştir. Mağaranın giriş ağzı vadi tabanından 5-6 metre yukarıdadır. Burada kanyonun derinliği 450-500 metre civarındadır. Mağara girişinin üst tarafında 3 tane daha mağara girişi vardır.  Oylat Mağarası Giriş Yolu


  gezi yolu

   Forum Saati Çarş. 25 Nis. 2018, 8:57 am