HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.

1500 Yıllık Ay Yıldızlı Türk Parası FLAPPINGBUTT

Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

Join the forum, it's quick and easy

HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.

1500 Yıllık Ay Yıldızlı Türk Parası FLAPPINGBUTT

Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU FORUM SİTESİ

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HERKONU

Similar topics

1500 Yıllık Ay Yıldızlı Türk Parası

reco_54
      reco_54
      Ödüllü Üye
      Ödüllü Üye

Erkek
      Burç Sembolü : Terazi / 24 Eylül - 23 Ekim
      Mesleği : Otomativ
      Medeni Durumu : Evli
      Çocuk Sayısı : 1
      Eğitim Durumu : Lise
      Yaşadığı Şehir / Ülke : Bursa
      Resim Resim : ---
      Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
      Sevdiğim Sözler Sevdiğim Sözler :
      İyi dostu olanın aynaya gereksinimi yoktur.
      Site Puanı Site Puanı : 583
      Rep Puanı Rep Puanı : 81

1500 Yıllık Ay Yıldızlı Türk Parası Empty 1500 Yıllık Ay Yıldızlı Türk Parası

Mesaj tarafından reco_54 Paz 28 Haz. 2009, 5:00 pm

1500 Yıllık Ay Yıldızlı Türk Parası

Göktürk Sikkelerinde Ay Yıldız

Türkler ay-yıldız motifini İslamiyetten önce de kullanıyormuş.Orta Asya'da yapılan kazılarda Göktürkler'e ait sikkeler bulundu. Sikkelerdeki ay-yıldız motofi, Türkler'in ay yıldızı İslamiyetten önce de kullandığının en somut kanıtı olarak gösteriliyor.

Arkeologlar tarafından Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan'da yapılan kazılarda ortaya çıkarılan toplam 104 sikke, ilk olarak geçen yıl Kırgızistan'da yapılan uluslararası bir konferansta kamuoyuna duyuruldu.

Altıncı ve yedinci yüzyılda basıldığı tahmin edilen ay yıldız motifli sikkelerin, Türk tarihindeki en eski paralar olduğu bildirildi.

Sikkelerdeki ay yıldız motifleri ise, Türkler'in ay yıldızı İslamiyetten önce de kullandığının somut kanıtı olarak gösteriliyor.

9 Eylül Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yardımcı Doçent Doktor Yavuz Daloğlu şunları söyledi:
      "Bunlar Türk tarihi açısından ilk paralar ve bu paraların bizim tarihimiz açısından çok önemli bir özelliği olduğu gibi bizim uygarlık tarihimiz açısından çok önemli özellikleri var. Nedeni de Türkler'in gelişmiş bir uygarlıkları olduğunu, Türkler'in devletlerinin her türlü gereklerini yerine getiren unsurları içerdiğini görüyoruz.

Orkun Anıtlarından Sonra En Önemli Keşif Eski Türk devletlerinde kağanlığın (sonrakilerde hükümdârlığın) sembolü “tuğ” (bayrak, sancak ve davul) ve “sikke”dir. Sikke ekonomik, tuğ da siyasi bağımsızlığın göstergesi olan bayrağı ve bağımsızlık marşını (millî marşı) temsil etmektedir. Gök-Türkler tuğ’u ve sikke’siyle, bir başka söyleyişle, bayrağı, marşı ve parası ile bağımsız, başı dik bir devlet kurmuş ve büyük bir uygarlık oluşturmuştur.

1500 Yıllık Ay Yıldızlı Türk Parası 23

1500 Yıllık Ay Yıldızlı Türk Parası 34xw1

alıntı

İnternette araştırma yaparken buldum paylaşımak istedim Ne kadar kesin bilmiyorum

Similar topics

-

Forum Saati Cuma 29 Mart 2024, 1:42 am