HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU


  Neurofeedback'a dikkat

  Paylaş
  avatar
  Herkonu Forum Sitesi
  Admin
  Admin

  Kayıt tarihi : 26/01/08
  Kadın
  Mesaj Sayısı : 1543
  Burç Sembolü : Burcunuzun Sembolü Lütfen
  Medeni Durumu : Evli
  Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
  Sevdiğim Sözler Sevdiğim Sözler : Söylemediğin sözün hakimi,
  söylediğin sözün mahkumusun.
  ________________________

  Alim konuşuyorsa ; Bilirim susmasını ,
  Zalim konuşuyorsa ; Bilirim susmamasını !
  Cahil konuşuyorsa ; Bilirim susturmasını ,
  Bilmediğim konuda ; Bilirim konuşmamasını..
  _______________________

  Körden DeğiL!! Nankörden,
  YüzSüzden DeğiL!! 2 YüzLüden,
  Tipi Bozuk OLandan DeğiL!! Sütü Bozuk OLandan Kork...
  _______________________

  Ne kimseyi bir Hırs UğRuna Satarım..
  Ne de Kimseye yaLakaLık Yaparım..
  Ben Sadece,
  Bendeki doğruLarı Yaşarım..!.
  Site Puanı Site Puanı : 1337
  Rep Puanı Rep Puanı : 32

  yok Neurofeedback'a dikkat

  Mesaj tarafından Herkonu Forum Sitesi Bir Çarş. 22 Ara. 2010, 5:29 pm


  Dikkat eksikliği, aşırı hareketlilik, öğrenme bozuklukları, otizm, felç, kafa travmaları, sara, alkol ve madde bağımlılığı, depresyon ve uyku bozukluğunda ya da performans artırmak
  amacıyla beyin dalgalarının kullanıldığı tedavi yöntemiyle ilgili uzmanlardan uyarı geldi.

  Türkiye Psikiyatri Derneği Medya ve Psikiyatri Bilimsel Çalışma Birimi üyesi Prof. Dr. Bengi Semerci ve Merkez Yönetim Kurulu üyesi Dr. Mehmet Yumru'nun yaptığı ortak yazılı açıklamada, psikiyatrik bozuklukların tedavisinde bazı sağlık kuruluşları tarafından başvurulan, beyin dalgalarının kullanıldığı ''Neurofeedback'' (NF) yönteminin yaratabileceği olumsuz sonuçlara dikkat çekildi.
  NF eğitiminin, kişinin beyin dalgalarını geri bildirim aracılığıyla şekillendirmeye çalışması olduğu belirtilen açıklamada, bu işlem sırasında kişinin kafa derisi ve kulak memelerinin üzerine elektrotlar konularak beyin aktivitelerinin bir bilgisayara aktarıldığı ve görünür hale getirildiği kaydedildi.
  Bu yöntemin, ''Normal koşullarda beyin aktivitelerinin bilincinde olunmadığı için bunların değiştirilemeyeceği, ancak bir bilgisayar üzerinde oluştuklarından, saniyenin birkaç binde biri gibi kısa bir süre sonra görülebilirlerse etkilenebilecekleri ve değiştirilebilecekleri'' varsayımı üzerine dayandığı ifade edilen açıklamada, ilaçla tedaviye alternatif olarak ortaya çıkan yöntemin dikkat eksikliği, aşırı hareketlilik, öğrenme bozuklukları, otizm, felç, kafa travmaları, kontrol edilemeyen sara, alkol ve madde bağımlılığı, depresyon, anksiyete, obsesif kompulsif bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu, uyku bozukluğu ile sporcularda, müzisyenlerde, dansçılarda performans artırmak amacıyla kullanılabileceğinin ileri sürüldüğü belirtildi.

  Ancak tüm bu alanlarda yapılan çalışmaların bilimsel açıdan güçlü kanıt ve verilerden yoksun olduğuna işaret edilerek, şu sakıncalara işaret edildi:
  ''Grup ortalamaları ya da genelleştirmeleri her zaman bireyin değerleriyle örtüşmeyebilir. Yalnızca etkisiz tedavi olmanın yanı sıra, tedaviye bağlı ters etkiler de söz konusudur. Uygun olmayan NF eğitiminin epilepsi dışındaki klinik durumlarda da ters etkilere yol açacağı aşikardır. NF tedavisi sırasında gözlenen ters etkiler arasında; duygusal değişkenlik ve vokal tikler, bedensel yakınmalar, kas seğirmeleri, alt ıslatma, uyku bozuklukları, obsesif-kompülsif bozukluk belirtileri, kaygı atağı, sinirlilik, depresyon, mizaç değişiklikleri, konuşma bozuklukları sayılabilir. Ülkemizde Neurofeedback yönteminin, geniş bilimsel verilere dayanmadan ve her türlü hastalığın tedavisinde etkin bir yöntem olarak tanıtılarak denetimsiz bir şekilde uygulanması, toplum ruh ve beyin sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturmaktadır.''
  Amerika İlaç ve Gıda İdaresi'nin (FDA) bu uygulamalar için kurallar koyduğu, kullanılacak makinelerle uygulayıcılar için ölçütler belirlediği vurgulanarak, ''Bu yöntem hiçbir psikiyatrik rahatsızlığın tedavisinde ilk sıra tedavi seçeneği olmayıp, başvuran her hastaya bu yöntemin uygulanmaması gerekir'' uyarısı dile getirildi.


  Kaynak:
  BURADA


   Forum Saati Cuma 17 Kas. 2017, 7:28 pm