HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU


  Hızlı Kafa Büyümesi, Davranışsal Semptomlardan Önce Otizmin Habercisi Olabilir.

  Paylaş
  avatar
  Herkonu Forum Sitesi
  Admin
  Admin

  Kayıt tarihi : 26/01/08
  Kadın
  Mesaj Sayısı : 1543
  Burç Sembolü : Burcunuzun Sembolü Lütfen
  Medeni Durumu : Evli
  Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
  Sevdiğim Sözler Sevdiğim Sözler : Söylemediğin sözün hakimi,
  söylediğin sözün mahkumusun.
  ________________________

  Alim konuşuyorsa ; Bilirim susmasını ,
  Zalim konuşuyorsa ; Bilirim susmamasını !
  Cahil konuşuyorsa ; Bilirim susturmasını ,
  Bilmediğim konuda ; Bilirim konuşmamasını..
  _______________________

  Körden DeğiL!! Nankörden,
  YüzSüzden DeğiL!! 2 YüzLüden,
  Tipi Bozuk OLandan DeğiL!! Sütü Bozuk OLandan Kork...
  _______________________

  Ne kimseyi bir Hırs UğRuna Satarım..
  Ne de Kimseye yaLakaLık Yaparım..
  Ben Sadece,
  Bendeki doğruLarı Yaşarım..!.
  Site Puanı Site Puanı : 1337
  Rep Puanı Rep Puanı : 32

  yok Hızlı Kafa Büyümesi, Davranışsal Semptomlardan Önce Otizmin Habercisi Olabilir.

  Mesaj tarafından Herkonu Forum Sitesi Bir Ptsi 03 Mart 2008, 12:33 pm

  Hızlı Kafa Büyümesi, Davranışsal Semptomlardan Önce Otizmin Habercisi Olabilir.

  Sara Webb

  Washington Üniversitesi, Otizm Merkezi

  31 Ocak 2008


  Washington Üniversitesi’nde Otizm Merkezi, otizm tanısı almış çocukların kafa büyüklükleri ve otizm arasındaki bağlantı arasında bir çalışma yürüttü. Otizm tabısı almış çocukların doğumdaki kafa büyüklükleri normaldir, fakat bu çocuklarda ilk altı ve dokuz aylık dönemde hızlı bir kafa büyümesi gözlemlenebilir. Bu dönem, gelişimsel bozuklukların habercisi olan birçok davranışsal semptomun ortaya çıkmasından çok öncedir.

  Sara Webb’in yürüttüğü bu çalışmaya göre, erken otizm tanısı almış çocuklarda bu hızlı kafa gelişimi ve otizm arasında bir bağlantı kurulabilir.

  Washington Üniversitesi’nde Doçent ve psikiyatrisi olan Sara Webb, konuyla ilgili şunları söylüyor: “Otizm için bazı risk faktörlerinin olduğunu biliyoruz, bu nedenle bu faktörlerin önceden tanılanması, otizm riski altındaki çocukların izlenmesinde ve tedavisinde son derece önemlidir.”

  “Kafanın çapında gözlemlenen bu anormal ya da hızlanmış büyüme, otizmin biyolojik göstergelerinden biridir. Çocuk 12 aylık olmadan, kendisine seslenildiğinde yanıt vermemesi ya da çevresindeki nesneleri işaret etmemesi gibi davranışsal semptomların ortaya çıkmasından önce gözlemlenir.

  “Kafanın büyümesi kendi başına otizmin göstergesi değildir,” diyen Webb, açıklamalarına şöyle devam ediyor: “çünkü çocuklar artık daha da irileşiyor ve her çocuğun biyolojik gelişimi birbirinden farklı seyirler izleyebilmektedir. Fakat böyle bir anormal gelişim ve bunun yanında başka işaretler de gözlemlerseniz, dikkat etmeniz gerekmektedir.”

  Webb, bu araştırmada kullanılan verilerin, çocukların ilk üç yaşı süresinde yapılan üç ölçüme dayandığını söylüyor. Araştırma kapsamında, Washington Üniversitesi Otizm Merkezi’nde, 3 ve 4 yaşları arasında otizm tanısı almış 28 erkek çocuk ve gelişimsel bozukluk gösteren 8 erkek çocuk incelenmiştir.

  Bebeklerin kafaları, pediatri uzmanları tarafından ilk 18 ay içinde düzenli olarak ölçülmektedir, fakat bu süreden sonra ölçümler düzenli olarak yapılmamaktadır. Başın çapı, alın ya da gözlerin arasındaki orana göre ölçülmektedir. Doğumun hemen sonrasında yapılan ölçümler, sonraki gelişim sürecini izlemek için de son derece önemlidir.

  Webb, ailelerin çoğu durumda bu anormalliğin farkına varmalarının zor olduğunu belirtiyor, çünkü ölçümler her zaman düzenli yapılamamakta. Otizm tanısı almış çocukların yüzde yirmisinde anormal kafa gelişimi bulunmaktadır.

  Webb’e göre bu araştırmanın verileri ışığında, otizmin erken tanısı daha da kolaylaşabilecektir.

   Forum Saati Çarş. 25 Nis. 2018, 8:52 am