HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.

bursanin tanıtım kosesi FLAPPINGBUTT

Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

Join the forum, it's quick and easy

HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.

bursanin tanıtım kosesi FLAPPINGBUTT

Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU FORUM SİTESİ

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HERKONU

Similar topics

bursanin tanıtım kosesi

reco_54
      reco_54
      Ödüllü Üye
      Ödüllü Üye

Erkek
      Burç Sembolü : Terazi / 24 Eylül - 23 Ekim
      Mesleği : Otomativ
      Medeni Durumu : Evli
      Çocuk Sayısı : 1
      Eğitim Durumu : Lise
      Yaşadığı Şehir / Ülke : Bursa
      Resim Resim : ---
      Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
      Sevdiğim Sözler Sevdiğim Sözler :
      İyi dostu olanın aynaya gereksinimi yoktur.
      Site Puanı Site Puanı : 583
      Rep Puanı Rep Puanı : 81

bursanin tanıtım kosesi Empty bursanin tanıtım kosesi

Mesaj tarafından reco_54 Cuma 18 Nis. 2008, 6:33 pm

En son reco_54 tarafından Salı 03 Mart 2009, 5:29 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
      reco_54
      reco_54
      Ödüllü Üye
      Ödüllü Üye

Erkek

bursanin tanıtım kosesi Empty Bursa - Teleferik

Mesaj tarafından reco_54 Cuma 25 Nis. 2008, 7:42 am

En son reco_54 tarafından Salı 03 Mart 2009, 5:54 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
      reco_54
      reco_54
      Ödüllü Üye
      Ödüllü Üye

Erkek

bursanin tanıtım kosesi Empty coğrafi konum

Mesaj tarafından reco_54 Paz 04 Mayıs 2008, 7:38 pm

coğrafi konum

bursanin tanıtım kosesi Bursa
      bursanin tanıtım kosesi B
      ursa 40 derece boylam ve 28 - 30 derece enlem daireleri arasında Marmara Denizinin güneydoğusunda yer alan, toplam il nüfusu 2000 Yılı Genel Nüfus Tespit sonuçlarına göre 2.125.140 ile Türkiye'nin 4. büyük kentidir.
      Bursa ili doğuda Bilecik, Adapazarı, kuzeyde İzmit, Yalova, İstanbul ve Marmara Denizi, güneyde Eskişehir, Kütahya, batıda Balıkesir illeriyle çevrilidir.
      Denizden yüksekliği 100 metre olan Bursa, genelde ılıman bir iklime sahiptir. Ancak, iklim bölgelere göre de değişiklik göstermektedir. Kuzeyde Marmara Denizinin yumuşak ve ılık iklimine karşılık güneyde Uludağ'ın sert iklimi ile karşılaşılmaktadır.
      İlin en sıcak ayları Temmuz - Eylül, en soğuk ayları ise Şubat - Mart'tır. 52 yıllık gözlem süresi itibarı ile yıllık ortalama yağış miktarı 706 mm.dir. İlde ortalama nispi nem % 69 civarındadır.
      İlin yüzey şekilleri, birbirlerinden eşiklerle ayrılmış çöküntü alanlarıyla, dağlar halindedir. Çöküntü alanlarının başlıcalarını İznik ve Uluabat gölleriyle Yenişehir, Bursa ve İnegöl ovaları oluşturmaktadır.
      Toplam yüzölçümü 10.891 km2 olan Bursa ili topraklarının % 17'sini ovalar oluşturmaktadır.
      En Önemli Ovalar

Ova

Yüzölçümü ( km2 )
      Bursa
      365
      Mustafakemalpaşa
      193
      Karacabey
      537
      İnegöl
      150
      İznik
      76
      Orhangazi
      97
      Yenişehir
      152
      İl sınırları dahilinde Uluabat (1.134 km2) ve İznik (298 km2) gölleri bulunmaktadır.
      İlin önemli akarsuları; Mustafakemalpaşa Çayı, Uludağ'ın güney yamaçlarından doğan ve gene Uludağ'dan kaynaklanan birçok küçük dere ile beslenen Nilüfer Çayı, Göksu Çayı, Koca Dere, Kara Dere, Aksu Deresidir.
      İl'in sahip olduğu 135 km. kıyı bandının 22 km.lik kısmı kullanıma uygun olup, diğer kısmı değerlendirilememektedir.
      Bursa ili topraklarının yaklaşık % 35 ini dağlar kaplamaktadır. Dağlar genellikle doğu-batı yönünde uzanan sıradağlar şeklindedir. Bunlar; Orhangazi'nin batısından Gemlik körfezinin batı ucunda bulunan Bozburun'a doğru uzanan Samanlı Dağları, Gemlik Körfezinin güney yüzünü kaplayan ve Bursa ovasını denizden ayıran Mudanya Dağları, İznik gölünün güneyi, ile Bursa ovasının kuzey kesimleri arasında yer alan Katırlı Dağları, Mudanya Dağlarının uzantısı olan Karadağ ve Marmara Bölgesinin en yüksek dağı olan Uludağ'dır (2.543 m).
      reco_54
      reco_54
      Ödüllü Üye
      Ödüllü Üye

Erkek

bursanin tanıtım kosesi Empty bursa resimleri

Mesaj tarafından reco_54 Paz 04 Mayıs 2008, 8:37 pm

bursanin tanıtım kosesi Bursa2

bursanin tanıtım kosesi Bursa17

bursanin tanıtım kosesi PHOTO_2006kentsaglik_64_Urban_Bursa

En son asi_sakaryali tarafından Perş. 24 Tem. 2008, 12:56 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
      reco_54
      reco_54
      Ödüllü Üye
      Ödüllü Üye

Erkek

bursanin tanıtım kosesi Empty bursadan manzaralar

Mesaj tarafından reco_54 Paz 04 Mayıs 2008, 8:50 pm

bursanin tanıtım kosesi C0618110bursanin tanıtım kosesi D978d810bursanin tanıtım kosesi C0823c10

En son asi_sakaryali tarafından Paz 04 Mayıs 2008, 9:09 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
      reco_54
      reco_54
      Ödüllü Üye
      Ödüllü Üye

Erkek

bursanin tanıtım kosesi Empty Geri: bursanin tanıtım kosesi

Mesaj tarafından reco_54 Paz 04 Mayıs 2008, 9:04 pm

bursanin tanıtım kosesi Bad01411bursanin tanıtım kosesi Df656310bursanin tanıtım kosesi De3bef10bursanin tanıtım kosesi F6003912
      reco_54
      reco_54
      Ödüllü Üye
      Ödüllü Üye

Erkek

bursanin tanıtım kosesi Empty bursanın kurulusu

Mesaj tarafından reco_54 Ptsi 02 Haz. 2008, 7:11 am

Kuruluş
      eşbin yıldan beri yerleşime sahne olan Bursa'nın 7 km. kuzeyinde Demirtaş nahiyesinin 25 km. güneyinde 90 m. çevresi 5m. yüksekliği olan "Demirtaş Höyüğü" yer almaktadır. Bu höyükte genellikle elde az miktarda da çarkta yapılmış kase küp ve testilere ait seramik parçaları bulunmaktadır. Bunlar erken bronz çağdan kalmış olup M.Ö.2500 yıllarına tarihlenir.
      Kentin 14 km. batısında Çayırköyü'nün 1 km. güneybatısındaki "Çayırköy Höyüğü"nün boyutları Demirtaş Höyüğü ile aynıdır. Burada bulunan seramik parçalarında gri kırmızı grikahverengi ve siyah renkler hakimdir. Bulunan seramik parçalarının önemli kısmı elde çok az miktardakiler de çarkta yapılmıştır. Höyüğün en eski buluntusu M.Ö.2700 yılına aittir.

Günümüzden yaklaşık 5000 yıl önce insanların yerleştiği bu topraklara M.Ö. VII. yüzyılda Trakya'da Strümon nehri kenarında oturan Bitynler ve akrabaları Tnyniler İskit saldırılarına karşı koyamayınca kuzeybatı Anadolu'ya göç ederek yerleşirler. Bu verimli topraklara Bitynia adını verirler. Kısa zamanda sınırlarını genişletmelerine rağmen M.Ö.VI yüzyılda bölgede güçlü orduya sahip Lidyalıların hakimiyetine girmekten kurtulamazlar. M.Ö.546'da Lidya Kralı Kroisos Pers orduları karşısında mağlup olunca bölge M.Ö.453 tarihine kadar Pers İmparatorİuğu sınırları içine girer.

Makedonya İmparatoru İskender'in bu bölgeleri hegemonyasına alması M.Ö.325 yılından ölümüne kadar devam eder. Bithnia ve Küçük Asya toprakları İskender'in ölümü üzerine komutanları arasında yapılan paylaşımda Antigonos'un idaresine girer. Fakat İskender'in komutanları arasında bir süre mücadeleler devam eder. Bu fırsattan Bithynia Krallığı yararlanır. Bitynlileri yöneten Doidalses bölgede bağımsız bir krallık geliştirdi. Krallık Zipoites (M.Ö.327-279) zamanında komşuları tarafından tanınıp saygı gördü. Ziopites'in oğlu I.Nikomedes (M.Ö.279-250) yılları arasında sınırları genişletti. Küçük Asya'nın en saygın krallığı haline getirdi.

Orta Avrupa'dan üç kol halinde akan Galatlar (M.Ö.278-277) yıllarında Batı Anadolu'dan başlayarak önüne gelen her yerleşim birimini istila edip yağmaladılar. Galat akınlarından sonra Anadolu'da çeşitli kent devletleri oluştu. Bu sarsıntıdan sonra Ziaelas (M.Ö.192-146) II.Nikomedes M.Ö.146-92 III.Nikomedes M.Ö.92-75 ve IV.Nikomedes M.Ö.75-74 tarihleri arasında ülkeyi yönettiler.

II.Nikomedes batıdaki Roma İmparatorluğu'na karşı Pontus kralı Mitridates ile anlaştı. Fakat yerine geçen III. Nikomedes babasının izlediği politikanın tam tersini tatbik edip Roma İmparatorluğu ile anlaşıp Pontus Krallığı ile çatışmaya girişti. Bunda başarı kazanamamasına karşın Roma İmparatorluğu'nun özel desteği ile istiklalini korudu. Ölünce yerine geçen IV.Nikomedes M.Ö.74 yılında ülkesini Roma İmparatorluğu'na bağışladı. Böylece Bithynia Roma'nın bir eyaleti haline geldi.

İmparator Domitian (81-96) zamanında göreve getirilen Plinius İmparator Trajanus (98-117) zamanında Bithynia eyaleti Prokonsüllüğüne terfi etti. Bölgede hakimiyet sağlandıktan sonra imar faaliyetlerine girişti. Fakat bundan Prusa'dan çok Nikaia(İznik) ve Nicomedia (İzmit) faydalandı. Bursa'da sadece bir hamamın tamir edildiği öğrenilmektedir.

Antik kaynaklar bugünkü Bursa'nın kurucusunu I.Prusias (M.Ö.232-192) olarak göstermektedir. Kartaca Kralı Hannibal Roma İmparatorluğu ile yaptığı savaşı kaybedince birlikleriyle beraber I.Prusias'a sığınır. Burada zafer kazanan bir komutan gibi karşılanıp saygı görür. Bu yakınlığa karşılık olarak Hannibal emrindeki askerlerle bir şehir inşa eder. Buna Prusias'ın adını verip ona armağan eder. Kurulduğunda bugünkü hisar içinde olan şehir günümüzün bir mahallesi kadardı. Bithynia krallık dönemine ait tümülüs'te M.Ö.II yüzyıla ait çok önemli belgeler bulunmuştur.

Roma İmparatorluğu zamanında (Prusa ad Olympium) Uludağ Bursa'sı adını alan şehirde o döneme ait mermerden bir kadın heykeli ve ostotek bulunmuştur.

İmparator Justinianus (527-565) zamanında Pythia'da (Çekirge'de) yeni hamamlar yaptırılmıştır. 1935 yılında Hisar içinde tonozlu odalar bulunmuştur. Hisar içinde Yer Kapı'da bulunmuş erken Bizans devrine ait taban mozaiği önemli arkeolojik kalıntılardandır. Tophane'de Bizans döneminden bir şapel ve manastıra ait mozaikler bulunmaktadır.

Prusa (Bursa) 1204-1261 yılları arasında Nikaia'a (İznik)'e bağlı sönük bir tekfurluk olarak yaşamını sürdürdü.

Bugün ülkemizin en zengin Bizans devri mezar stelleri ve çeşitli mimari eser parçaları seramikler sikkeler Bursa Arkeloji Müzesi'nde sergilenmektedir
      reco_54
      reco_54
      Ödüllü Üye
      Ödüllü Üye

Erkek

bursanin tanıtım kosesi Empty Bursa'da Fetih Coşkusu

Mesaj tarafından reco_54 Cuma 10 Nis. 2009, 10:13 am

Bursa'da Fetih Coşkusu

Bursa'nın fethinin 633. yıldönümü, mehter ve kılıç kalkan ekibinin gösterileri ve fetih salasının okunması ile coşkuyla kutlandı.

Heykel'de bulunan ****** anıtına Valilik, Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanlığı, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve kurumların çelenklerinin anıta sunulması ile başlayan kutlamalar, saygı duruşu, İstiklal Marşı'nın okunması ve göndere bayrak çekilmesi ile devam etti.

Pınarbaşı Fetih Kapısı'ndaki fetih kutlamaları ise fetih salasının okunması, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılması, öğrencilerin şiirler okuması, halk oyunları gösterisi, mehter takımının ve kılıç kalkan ekibinin gösterisi gibi etkinliklerle sürdü. Özellikle yeniçerilerin surlara tırmanması ve fetih salasının okunması sırasında vatandaşlar duygulu anlar yaşadı.
      Burada yapılan konuşmalarda ise fethin önemi üzerinde durulurken, atalarımızdan alınan bu muhteşem kentin gelecek kuşaklara en güzel şekilde bırakılmasının altı çizildi.

bursanin tanıtım kosesi 847-20050414-10

bursanin tanıtım kosesi 106

Osmanlı bizim şanımız, Osmanlı bizim şerefimiz, Osmanıl bizi biz yapan şehir, Bursa Osmanlı'yı kuran şehir, Bursa Osmanlı'yı devlet yapan şehir Bursa Osmanlıya imparatorluğun kapılarını açan şehir." diyen Vali Şahabettin Harput, "İşte biz böyle bir şehirde yaşayan, böyle bir şehirde görev yapan çok şanslı ve bahtiyar insanlarız. Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler başarmak için kendinde kuvvet bulacaktır. Bizim ecdadımız bir avuç inanmış insan olarak, kendini dünyaya adamış insan olarak birlik beraberlik halinde ilmi ve adaleti esas alan bir anlayışla çıktığı bu mukaddes yolda cihana adını altın harflerle yazdıran bir imparatorluk kurdu. Onların mirasını biz bu gün şanla şerefle taşıyoruz." şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise, Bursa'nın bir cennet köşesi olduğunu belirterek, Bursa'nın medeniyetlerin beşiği konumunda olduğunu söyledi. Altepe, Bursa'nın başta Osmanlı olmak üzere Bizans ve Roma'ya medeniyetine yataklık ettiğini ve tarih başkentliği yaptığını aktardı.

Bursa'nın fethinin 633. yıldönümü Tophane Şehitliği'ndeki devam etti. Valilik, Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanlığı, Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelenklerinin anıta sunulmasından sonra, Vali Harput başta olmak üzere Bölge Jandarma Alay komutanı Tuğgeneral Osman Baykurt ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve beraberindeki heyet, Tophane'de bulunan Osmangazi, Orhangazi ile diğer türbeleri ziyaret etti.

Bursa'nın fethinin 633. yıldönümü kutlamaları, Balabanbey Kalesi nündeki yapılacak törenlerle tamamlanacak.

Kuruluşu, milattan önceki yıllara dayanan Bursa, Roma'nın Doğu ve Batı olmak üzere ikiye bölünmesinden sonra çevresi ile birlikte Doğu Roma İmparatorluğu'nun (Bizans) idaresinde kaldı.

Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Bey, Bursa'yı fethetmek için Bizans'tan gelecek yardıma mani olmak amacıyla, şehrin yakınlarına iki kale yaptırarak, bunlardan birine Ak Timur'u, diğerine de Balabancık'ı muhafız olarak tayin etti. Orhan Bey, 1326 yılında büyük bir kuvvetle Bursa üzerine yürüyüşe geçti. Bursa önlerine gelen Orhan Gazi, Pınarbaşı mevkiinde karargahını kurup kaleyi kuşattı. Bizans'tan beklenen yardımın gelmeyeceğini anlayan kale beyi, Gazi Mihal Bey vasıtasıyla ve bazı şartlarla Bursa'yı 6 Nisan 1326 tarihinde Osmanlılara teslim etti. Kale muhafızı olan Evrenos, Müslüman olarak Osmanlıların hizmetine girdi.

Orhan Bey, burayı aldıktan sonra babasının naaşını buraya getirterek sonradan Gümüşlü Künbed diye meşhur olan yere defnettirdi. Bursa'nın fethinden sonra Osmanlı Beyliği'nin merkezi buraya taşındı.
      İnşa edilen dini ve sosyal eserlerle kent, Müslüman Türk şehri olma hüviyetine büründü.

Similar topics

-

Forum Saati C.tesi 27 Nis. 2024, 12:02 am