HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU


  Anne ve babalar çocuklarını ibadet eder gibi yetiştirmeli

  Paylaş
  avatar
  Nemo
  Admin
  Admin

  Kayıt tarihi : 13/03/08
  Erkek
  Mesaj Sayısı : 615
  Burç Sembolü : Yengeç / 22 Haziran - 22 Temmuz
  Yaş : 50
  Mesleği : Teknisyen
  Medeni Durumu : Evli
  Çocuk Sayısı : 2
  Yaşadığı Şehir / Ülke : Yurtdışı
  Resim Resim : nemo
  Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
  Sevdiğim Sözler Sevdiğim Sözler : Doğruluk sonsuzluğun güneşidir.
  Nasıl olsa doğar.

  Wendell Phillips

  Site Puanı Site Puanı : 203
  Rep Puanı Rep Puanı : 20

  yok Anne ve babalar çocuklarını ibadet eder gibi yetiştirmeli

  Mesaj tarafından Nemo Bir Paz 20 Nis. 2008, 6:05 pm

  Çeşitli sorunlar yaşayan ebeveynler, her şeyi bir kenara bırakıp örnek anne-baba olmaya çalışmalı ve çocuklarını iyi yetiştirmeyi gaye edinmeli.
  Hamilelik ve doğum sürecinin verdiği sıkıntılar düşünüldüğünde, bir kadının sadece doğum yapmakla bile insanların ve Allah’ın nazarında çok önemli bir makama eriştiği kabul edilir. Bu anne, bir de çocuğunu insanlara faydalı, imanlı bir fert olarak yetiştirirse cennet ayaklarının altına serilir.
  Çocuklarına ayırdığı zamanı ve eğitimleri için gösterdiği çabayı ibadet niyetiyle değerlendiren anne-babalar, onun yaptığı güzel işlerden de pay alarak kıyamete kadar kapanmayacak bir ‘sevap fabrikası’na sahip olur.
  Bir kişinin ailesi için harcadığı her kuruş sadaka yerine geçmektedir. Hayırlı evlat yetiştirme vazifesi de ibadet eder gibi yerine getirilmelidir.
  Bazı kadınların ev işlerine ve çocuklarına ayırdığı zamanı boşa geçmiş sayması oldukça yanlıştır. Büyük alimleri yetiştiren anneleri düşünerek “Annelerin yapması gereken önce çocuklarını bir iyi fert olarak eğitmektir. Yetiştirdiğin insan, belki bu dünyayı değiştirecek, topluma yön verecek bir kişi olabilir.” diyebiliriz.
  Namaz kılan bir insanın, arada yaptığı bütün işlerin niyetine göre ibadet yerine geçmektedir. Buna göre, ev işlerini yapan, çocuklarına bakan bir kadın hem tefekkür hem ibadet sevabı alır, hem de işleri ona kolay gelir.
  Örnek çocukların örnek anne-baba ortamında yetiştiği gerçeğini göz önüne alırsak, çocuk ve eğitimi sadece anneye ait değildir. Ebeveyninin aynası olan çocuk, gördüğünü aynen yansıtıyor. Ailelerin olumsuz davranışlarından dolayı çocuklarına kızmaya hakkı yoktur. Örnek çocuğu örnek anne-babalar yetiştirir. Çünkü çocuk onları model alır. Davranışlarıyla örnek olmak, söylemekten daha tesirlidir.

   Forum Saati Ptsi 23 Nis. 2018, 1:39 am