HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.

PROBİYOTİKLERİN İNSAN SAĞLIĞINDAKİ ÖNEMİ FLAPPINGBUTT

Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

Join the forum, it's quick and easy

HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.

PROBİYOTİKLERİN İNSAN SAĞLIĞINDAKİ ÖNEMİ FLAPPINGBUTT

Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU FORUM SİTESİ

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HERKONU

Similar topics

3 posters

PROBİYOTİKLERİN İNSAN SAĞLIĞINDAKİ ÖNEMİ

Hande(NURİCAN'ın annesi)
      Hande(NURİCAN'ın annesi)
      Tecrübeli
      Tecrübeli

Kadın
      Burç Sembolü : Başak / 24 Ağustos - 23 Eylül
      Mesleği : NURİCANIN ANNESİYİM
      Medeni Durumu : Evli
      Çocuk Sayısı : 1
      Eğitim Durumu : MESLEK LİSESİ
      Yaşadığı Şehir / Ülke : BURSA
      Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
      Site Puanı Site Puanı : 7
      Rep Puanı Rep Puanı : 11

PROBİYOTİKLERİN İNSAN SAĞLIĞINDAKİ ÖNEMİ Empty PROBİYOTİKLERİN İNSAN SAĞLIĞINDAKİ ÖNEMİ

Mesaj tarafından Hande(NURİCAN'ın annesi) Salı 03 Haz. 2008, 3:32 pm

Probiyotiklerin insan sağlığındaki önemi

Prof. Dr. Ahmet AYDIN
      Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Beslenme ve Metabolizma Bilim Dalı, Prof. Dr.
      www.beslenmebulteni.com besahmet@yahoo.com
      Yeterli miktarda yenildiğinde insan ya da hayvan sağlığını olumlu yönde etkileyen mikroorganizmalara probiyotik denir (1). Bağırsaktaki bazı mikroorganizmaların çoğalmasını artıran ve/veya aktivitesini uyaran ve insan ya da hayvan sağlığını olumlu yönde etkileyen maddelere (besinsel lifler gibi) ise prebiyotik denir.
      Probiyotiklerin tarihi ço eskilere dayanmaktadır. Kitab-ı Mukaddesin Farsça bir versiyonunda Hazreti İbrahimin uzun yaşaması (yüzlerce yıl!) fazla miktarda fermante süt ürünleri (yoğurt, süt, peynir vb) yemesine bağlanmıştır (Genesis, yaradılış, tekvin”18:8). MÖ 76 yılında Roma tarihçisi Plinius ishal tedavisinde fermante süt ürünlerinin kullanılmasını salık vermiştir (2).
      1912 Nobel Tıp Ödülünü kazanan Rus bilim adamı Élie Metchnikoff bilim dünyasında probiyotiklerin kaşifi sayılabilir. Metchnikoff yoğurt, kefir ve peynir gibi süt ürünlerinde bulunan asit yapan mikroorganizmaların bağırsaktaki hastalık yapan mikroorganizmaları nötralize ettiğini saptamıştır. Metchnikoff Bulgaristan ve Kafkasya’da yaşayan insanların ederek uzun ömürlü olması probiyotiklerden zengin gıdaların fazla tüketilmesiyle açıklamıştır (3).
      Probiyotiklerin özellikleri ve görevleri
      Erişkin bir insan bağırsağında 100 trilyon (1,5 kg) faydalı bakteri ve mantar bulunur. Bu rakam insan hücre sayısının 10 katı kadardır. Sayıları 400’ün üzerinde olan bu bakteriler ve mantarlar normal bağırsak florasını oluştururlar. Bu bakteriler ve mantarlar 300 m2 büyüklüğünde bir yüzey oluşturan mukozayı koruyucu bir tabaka şeklinde döşer. Probiyotiklerin çok sayıda görevleri vardır (Tablo 1).
      Tablo 1. Probiyotiklerin görevleri
      1 Bağışıklık sistemini güçlendirmek.
      Yiyeceklerin hazmını kalaylaştırmak.
      2 Vitaminlerin (K vit, biyotin, B12, niasin vb) sentezini yapmak.
      3 Bağırsak duvarını zararlı maddelerden korumak ve bağırsak geçirgenliğini azaltmak.
      4 Toksinlerin kan dolaşımına geçmesini engellemek.
      5 Besin alerjilerini ve ekzemayı önlemek.
      6 Kronik enflamatuvar (iltihabi) hastalıkların oluşumunu engellemek.
      7 Kanseri önlemek.
      8 Yaşlanmayı yavaşlatmak.
      9 Depresyonu hafifletmek.
      10 Otizm bulgularını hafifletmek.
      11 İshali önlemek ve tedavi etmek.
      12 İdrar yolu iltihaplarını önlemek.
      13 Kabızlığı tedavi etmek.
      14 Böbrek taşlarının (okzalat) oluşumunu azaltmak.
      Normal bağırsak florasının gelişimi
      Bebek doğum sırasında vajenden gelen probiyotikler (laktobasiller ve bifidobakterler) ile karşılaşır. Bebek anne sütü ile beslendikçe normal flora gelişir. Sezaryen ile doğan bebekler dış ortamda bulunan mikroplar ile karşılaşır ve normal flora oluşamaz. Doğum sonrası ilk kolonize olan floradan sağlıklı floraya geçiş uygun beslenme ortamı yaratılsa bile oldukça zordur (4).
      Tedavisi ya da önlenmesinde probiyotiklerin kullanıldığı çeşitli hastalıklar
      Enfeksiyöz ishaller
      Yapılan çok sayıda çalışma probiyotik yiyeceklerin ishal tedavisinde son derece başarılı olduğunu göstermiştir (5-21). Geleneksel halk tıbbında ishalli kişilere yoğurt ya da kefir verilmesi hala yaygın bir uygulama olarak devam etmektedir. Probiyotikler virüs ishallerinde daha etkili olmakta, dizanteri şeklinde ishalleri fazla etkilememektedir.
      Antibiyotik ishali
      Oral antibiyotik kullananların yaklaşık %20’sinde bağırsak florasının bozulmasına bağlı olarak ishal gelişmektedir. Etkenler daha çok C. difficile ve K. oxytoca’dır. Probiyotikler antibiyotik ishallerinin önlenmesi ve tedavisinde oldukça başarılıdırlar (22-32).
      Uyarılgan (irritabl) bağırsak sendromu
      İrritabl bağırsak sendromu 6 ay-4 yaş arasındaki çocuklarda görülen günde 4-10 kez müküslü ve sulu ishal ile özellenen bir bağırsak hareket bozukluğudur. Probiyotikler irritabl bağırsak sendromunda ishali azaltmaktadır (33-34).
      Crohn hastalığı- Ülseröz kolit
      Crohn hastalığı ve ülseratif kolitin temel nedeninin bağırsakta sağlıklı mikroorganizma dengesinin hastalık yapan mikroorganizma lehine bozulması sonucu gelişen bir reaksiyon olduğu düşünülmektedir. Probiyotikler bağırsakta sağlıklı mikroorganizma dengesini kurarak Crohn hastalığı ve ülseröz kolit bulgularını hafifletebilirler (35-39).
      Yağ ve protein sindirimi
      Süt ürünlerinin içindeki probiyotikler bağırsakta bulunan proteinlerin ve yağların sindirilmesini sağlarlar yani yiyeceklerin hazmını kolaylaştırırlar. Proteinlerin en küçük birimlerine (amino asitler)kadar indirgenmesi (protein hidrolizi) alerjik olayların oluşumunu azaltabilir(40-41).
      Kanser ve probiyotikler
      Yaygın bir probiyotik kaynağı olarak kullanılan yoğurdun antikanserojenik (kanseri tedavi edici) etkilerinin olabileceği gösterilmiştir (42-43). Başka bir probiyotik olan kefir tümör oluşumunu engellemekte ya da var olanın ilerlemesini azaltmaktadır (44-48).
      Göğüs kanseri kadında en çok görülen kanser çeşididir. Yoğurt ve kefir gibi fermante süt ürünlerinin kullanılmasının göğüs kanserini azalttığı gösterilmiştir (49).
      Kalın bağırsak (kolon) kanseri gelişmiş ülkelerde en çok görülen tümörler arasında ikinci ya da üçüncü sıradadır. Deneysel ve epidemiyolojik çalışmaların birçoğu probiyotiklerin kolon kanserinden korunmada önemli bir rolü olduğunu göstermektedir. Bir bölüm çalışmada ise böyle bir etki gösterilememiştir(50-52). Probiyotiklerin kolon kanserini önleme mekanizmaları Tablo 2’de gösterilmiştir(53).

Tablo 2. Probiyotiklerin kolon kanserini önleme mekanizmaları
      • Mütasyon ve DNA hasarının azalması.
      • Kanser oluşumuna yataklık eden enzimlerin (ß-glukuronidaz, nitroredüktaz, azoredüktaz) aktivitelerinin azalması.
      • Kanser yapan maddelerin (mutajen) etkisizleştirilmesi.
      Kısa zincirli yağ asitlerinin üretiminin artması ve asiditenin artması.
      • Kanserli hücre intiharının (apopitoz) hızlanması.
      Probiyotiklerin alerji önleyici özellikleri
      Probiyotikler bağırsaklardaki koruyucu mukoza bariyerini güçlendirler; böylece bağırsak geçirgenliğini azaltarak alerjik maddelerin kana geçmesini engellerler. Süt proteinleri tripsin ve pepsin enzimleri yerine probiyotik enzimleri ile parçalanır. Bu nedenle mononükleer hücrelerden sitokin sentezini uyarmazlar. Probiyotikler alfa 1-antitripsin ve tümör nekroze edici faktör düzeylerini düşürerek bağırsaktaki iltihabı baskılarlar. Probiyotikler sekretuvar IgA antikor yapımını artırarak mukoza bağışıklığını artırırlar. Probiyotikler inek sütü allerjisi, atopik ekzema ve diğer alerjik hastalıkların proflaksi (korunma) ve tedavisinde başarı ile kullanılmaktadır (54-59).
      İdrar yolu hastalıkları
      Probiyotikler genital ve üriner sistem enfeksiyonlarını azaltırlar(60). Probiyotikler bu özelliklerini aşağıdaki mekanizmalar ile sağlarlar;
      a) Vajina pH’sının düşürülmesi.
      b) Salgıladıklar H2O2 ve bakteriyosinlerin bakterileri etkisizleştirmesi.
      c) Hastalık yapan bakterilerin mukozaya yapışmasının engellenmesi (yarışmalı inhibisyon).
      Bağırsak florasının bozulması ve otoimmün hastalıklar
      Normalde bağırsak yüzeyi sık ağlı bir eleğe benzer her maddenin kana geçmesine izin vermez. Normal bağırsak florasını bozulması zararlı bakterilerin ve mantarların üremesine ve probiyotiklerin bağırsak mukozası üzerinde oluşturduğu koruyucu tabakanın ortadan kalkmasına yol açar. Sonuçta bağırsak geçirgenliğini artar ve yeteri kadar sindirilmemiş yiyecek maddeleri ve nötralize edilmemiş toksinler kan dolaşımına geçer.
      Bağışıklık sistemi yeteri kadar sindirilmemiş protein parçacıklarına karşı aşırı bir şekilde uyarılır.
      Bu yabancı protein parçacıklarının bazıları vücudun kendi proteinlerine çok benzer.
      Bağışıklık sistemi aşırı uyarıldığı zaman kendinden olanı yabancıdan ayıramaz. Onu tahrip ederken kendinden olanı da tahrip eder. Bu mekanizma çok sayıda otoimmün hastalığa yol açar.
      1 Romatoid artrit
      Floranın bozularak bağırsak geçirgenliğinde meydana gelen artışın sadece bağırsakta değil bağırsak dışı birçok organda da iltihabi hastalıklara yol açtığı düşünülmektedir.
      Yeni tanı almış romatoid artritli hastaların bağırsak florasının normal olmadığı saptanmıştır.
      Probiyotiklerden zengin bir diyetin antiromatizmal ilaç ihtiyacını azalttığı, klinik bulguları hafiflettiği gözlenmiştir(61-62).
      Otistik çocuklarda bağırsak florası
      Otistik çocukların çoğunda bağırsak florası bozulmuştur (63). Bu kişilerde patojen bakteriler, mantarlar ve parazitler aşırı şekilde ürer. Bu patojen mikroorganizmalar yiyeceklerin sindirimini bozarlar ve çeşitli toksinlerin oluşmasına yol açarlar. Sonuçta bağırsak geçirgenliği artar ve kana geçen sindirilmemiş parçalar ve toksinler immün sistemi uyararak beyinde iltihabi bir sürecin başlamasına yol açarlar. Faydalı mikropların oluşturduğu vitamin ve minerallerin azalması da otistik bulgulara katkıda bulunur.
      Okzalat taşı
      Bağırsaktan emilen okzalat oranının artmasının (>%5) üriner sistemde okzalat taşı oluşmasının temel nedeni olarak düşünülmektedir. Oxalobacter formigenes bağırsakta bulunan okzalatı parçalayarak emilen miktarı azaltırlar. Probiyotik verilen taşlı hastalarda idrardan okzalat atılımının azaldığı gösterilmiştir(64-65).
      Kronik hastalıklar-kefir-interferon
      Kefirin içinde bulunan sfingomiyelin niteliğinde bir madde beta-interferon miktarını 3-15 kat artırır. Kefir interferon tedavisinin kullanıldığı hastalıklarda (kronik hepatit, mültipl skleroz vb) ucuz ve doğal bir seçenektir(66-68).
      Depresyon ve kefir
      Kefir hafif bir sinir yatıştırıcı ve depresyon azaltıcıdır. Hafif bir gevşeme ve uyku hali verir. Kefirin depresyonu azaltıcı etkisi triptofan, magnezyum ve kalsiyum gibi mineral ile B kompleks ve C vitamini gibi vitamin içeriğinin yüksek olmasına bağlanmaktadır. Benzer özellikler yoğurtta da mevcuttur(69).
      Diyet ile normal bağırsak florası nasıl sağlanır?
      Karbohidrattan zengin rafine gıdalar aşırı tüketimi, geleneksel fermante gıdaların az tüketilmesi, çeşitli toksinler antibiyotikler ve sezaryen doğumlar bağısak florasının bozulmasının başlıca nedenleri arasındadır.
      Un ve şekerden fakir, sebze, meyve, et, yumurta ve fermantasyon ürünleri (turşu, yoğurt, peynir, şarap, boza, sirke, tuzlama yiyecekler, bira mayası) gibi doğal gıdalardan zengin bir diyet bağırsak florasının koruyuculuğunu artırır.

Probiyotikten en zengin gıdalar anne sütü, yoğurt ve Orta-Asya Türklerinin milli içeceği olan kefirdir. Süt ve yoğurt tüketirken bazı noktalara dikkat edilmelidir(Tablo 3).
      Tablo 3. Süt ve yoğurt tüketirken dikkat edilecek noktalar
      Pastörizasyon gıdalardaki probiyotikleri büyük ölçüde tahrip eder!!
      Mümkünse pastörize edilmemiş, fakat temiz günlük mandra sütü tüketilmelidir.
      Güveniyorsanız (!) sokak sütçüsünden de süt alabilirsiniz.
      Şehirdekiler için en iyi olabilecek seçenek günlük pastörize şişe sütleridir.
      Uzun ömürlü homojenize kutu sütlerini kesinlikle kullanmayınız.
      Sadece ekşiyen ve/veya kesilen süt ve yoğurtları yiyiniz (bulursanız!!!). Bulamazsanız kendiniz yapın hem daha ucuz hem de çok daha sağlıklıdır.
      pamukşeker20
      pamukşeker20
      Yasaklı
      Yasaklı

Kadın
      Burç Sembolü : Balık / 20 Şubat -  20 Mart
      Mesleği : oğlum
      Medeni Durumu : Bekar
      Eğitim Durumu : üniversite
      Yaşadığı Şehir / Ülke : Denizli
      Resim Resim : PROBİYOTİKLERİN İNSAN SAĞLIĞINDAKİ ÖNEMİ Girlmmel3ks
      Sevdiğim Sözler Sevdiğim Sözler : KEŞKE BUGÜN BİLDİĞİMİ DÜN BİLSEYDİM!!!
      Site Puanı Site Puanı : 49
      Rep Puanı Rep Puanı : 30

PROBİYOTİKLERİN İNSAN SAĞLIĞINDAKİ ÖNEMİ Empty Geri: PROBİYOTİKLERİN İNSAN SAĞLIĞINDAKİ ÖNEMİ

Mesaj tarafından pamukşeker20 Salı 03 Haz. 2008, 11:10 pm

ben probiyotiğimi evde üreteceğim artık,çok kolaymış.yoğurdu yap ekşit,sütü al ekşit...ne dersin hande seri üretime geçelimmi? gözkirp sigara molasi kandidalara ölümmmmmm.... gülümseme
      Hande(NURİCAN'ın annesi)
      Hande(NURİCAN'ın annesi)
      Tecrübeli
      Tecrübeli

Kadın

PROBİYOTİKLERİN İNSAN SAĞLIĞINDAKİ ÖNEMİ Empty Geri: PROBİYOTİKLERİN İNSAN SAĞLIĞINDAKİ ÖNEMİ

Mesaj tarafından Hande(NURİCAN'ın annesi) Çarş. 04 Haz. 2008, 11:00 am

:katilakatilagü Canım ben kazeini tamamen kestim kullanmam ama sana destek olur yüzdeyi bölüşürüm gözkirp
      pamukşeker20
      pamukşeker20
      Yasaklı
      Yasaklı

Kadın

Mesaj tarafından pamukşeker20 Çarş. 04 Haz. 2008, 3:17 pm

yüzdeyi bölüşürüz ha...düşünmem lazım uhm düşündüm no no sigara molasi
      Hande(NURİCAN'ın annesi)
      Hande(NURİCAN'ın annesi)
      Tecrübeli
      Tecrübeli

Kadın

Mesaj tarafından Hande(NURİCAN'ın annesi) Çarş. 04 Haz. 2008, 4:21 pm

komik cicek BEN SENİ ÇOK SEVİYORUM YA HARİKA BİR ARKADAŞSIN SEN
      pamukşeker20
      pamukşeker20
      Yasaklı
      Yasaklı

Kadın

Mesaj tarafından pamukşeker20 Çarş. 04 Haz. 2008, 11:21 pm

canım benim....güzel düşünen güzel görür...bende seni seviyorummmm andeee flow sigara molasi
      çarem
      Yasaklı
      Yasaklı

Kadın
      Çocuk Sayısı : 2
      Eğitim Durumu : üniversite mezunu
      Yaşadığı Şehir / Ülke : çanakkale
      Resim Resim : PROBİYOTİKLERİN İNSAN SAĞLIĞINDAKİ ÖNEMİ 1132735gc04wawhhy
      Site Puanı Site Puanı : 2
      Rep Puanı Rep Puanı : 4

Mesaj tarafından çarem Perş. 05 Haz. 2008, 8:07 am

selam

yaaaaa
      benden habersiz napıyosunuz ne bölüşüyosunuz Sad anlamadım valla hemen sattınız saf dışı bırakmışınız beni oobs yakıştıramadım no no sevmedim bunu bilin gülümseme
      sigara molasi yakar :cay: içarim :yandan:
      pamukşeker20
      pamukşeker20
      Yasaklı
      Yasaklı

Kadın

Mesaj tarafından pamukşeker20 Perş. 05 Haz. 2008, 11:04 am

Yok be fıstığım senden habersiz olurmu,probiyotik üretimine geçelim seri olarak dedim de andee işin sadece mali kısmıyla ilgilenmeye kararverdi.sen ne dersin uhm sigara molasi
      Hande(NURİCAN'ın annesi)
      Hande(NURİCAN'ın annesi)
      Tecrübeli
      Tecrübeli

Kadın

Mesaj tarafından Hande(NURİCAN'ın annesi) Perş. 05 Haz. 2008, 12:51 pm

HAYATIM CANIM MALİ KISMIYLA İLGİLENMEK DEĞİL SADECE NURİŞE SÜT ÜRÜNLERİ YEDİRMİYORUM BİLİYORSUN AMA YİYENEDE MANİ OLAMAMKİ HALİYLE ÜRETİME VE AİLE BÜTÇESİNE DESTEK VERMEYE KARAR VERDİM FİKRİNE SUNDUM :katilakatilagü CANIM ARKADAŞIM ÇAREMCİM(buda komik oldu ya adını yazmak daha iyi neyse uhm )SADECE BİR MESAJ O KADAR FATOŞUN İLGİSİNİ ÇEKTİ.İŞİN ŞAKASI İKİNİZİDE SEVİYORUM cicek
      çarem
      Yasaklı
      Yasaklı

Kadın
      Çocuk Sayısı : 2
      Eğitim Durumu : üniversite mezunu
      Yaşadığı Şehir / Ülke : çanakkale
      Resim Resim : PROBİYOTİKLERİN İNSAN SAĞLIĞINDAKİ ÖNEMİ 1132735gc04wawhhy
      Site Puanı Site Puanı : 2
      Rep Puanı Rep Puanı : 4

Mesaj tarafından çarem Cuma 06 Haz. 2008, 7:36 am

lol! arkadaşım fatoş kim çıkartamadım burda öyle biri var mı ki Question uhm komik :katilakatilagü
      Hande(NURİCAN'ın annesi)
      Hande(NURİCAN'ın annesi)
      Tecrübeli
      Tecrübeli

Kadın

Mesaj tarafından Hande(NURİCAN'ın annesi) Cuma 06 Haz. 2008, 9:14 am

komik :katilakatilagü :katilakatilagü :katilakatilagü bende tanıyamadım
      pamukşeker20
      pamukşeker20
      Yasaklı
      Yasaklı

Kadın

Mesaj tarafından pamukşeker20 Cuma 06 Haz. 2008, 9:31 am

shok shok shok uhm uhm o kim ya tanışırsanız banada haber verin... sigara molasi
      Hande(NURİCAN'ın annesi)
      Hande(NURİCAN'ın annesi)
      Tecrübeli
      Tecrübeli

Kadın

Mesaj tarafından Hande(NURİCAN'ın annesi) Cuma 06 Haz. 2008, 5:24 pm

Canım kesin tanıştırcam seni bir tanısan sende bayılacaksın.Senden iyi olmasın çok sevimli,neşeli ve samimi birisi ben onu çok seviyorum seninde seveceğine eminim gülümseme

Similar topics

-

Forum Saati C.tesi 11 Mayıs 2024, 9:07 am