HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.

BENİ ÇOK ETKİLEDİ!!! FLAPPINGBUTT

Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

Join the forum, it's quick and easy

HERKONU FORUM SİTESİ

Herkonu Forum Sitesi'ne Hosgeldiniz.

BENİ ÇOK ETKİLEDİ!!! FLAPPINGBUTT

Ailemize katilmak ister misiniz ? glsme

HERKONU FORUM SİTESİ

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HERKONU

BENİ ÇOK ETKİLEDİ!!!

pamukşeker20
    pamukşeker20
    Yasaklı
    Yasaklı

Kadın
    Burç Sembolü : Balık / 20 Şubat -  20 Mart
    Mesleği : oğlum
    Medeni Durumu : Bekar
    Çocuk Sayısı : 1
    Eğitim Durumu : üniversite
    Yaşadığı Şehir / Ülke : Denizli
    Resim Resim : BENİ ÇOK ETKİLEDİ!!! Girlmmel3ks
    Yasaklanma Sebebi Yasaklanma Sebebi : ---
    Sevdiğim Sözler Sevdiğim Sözler : KEŞKE BUGÜN BİLDİĞİMİ DÜN BİLSEYDİM!!!
    Site Puanı Site Puanı : 49
    Rep Puanı Rep Puanı : 30

BENİ ÇOK ETKİLEDİ!!! Empty BENİ ÇOK ETKİLEDİ!!!

Mesaj tarafından pamukşeker20 Paz 13 Nis. 2008, 12:14 am

Atlanmayacak Yazı !

--------------------------------------------------------------------------------

Bazen öyle geliyor ki, bir kitabı atlaya atlaya okur gibi yaşıyoruz. Kitabın başından sonuna doğru ilerliyoruz; ama kitabın söylediklerinin farkına varamıyoruz. Bazen paragrafları atlıyoruz; bazen sayfaları... Bazen de okuduğumuzu, düşündüğümüz cümleleri, satırları bile anlamadan geçiyoruz.

Ne yediğimizin tadının farkındayız, ne de "Nasılsın?" diye sorduğumuzda ne sorduğumuzun... Bazen herhangi bir kurumun gişesindeki memurla tartışıyoruz; onu suçluyoruz; ama yine ne olduğunu anlamadan başka bir sayfaya geçiyoruz; sadece olumsuz bir enerji kalıyor üstümüzde. Geçtiğimiz yollarda ne ayrıcalıklı bir manzara sunan bir ağacın farkındayız; ne de Caferağa Medresesi'ndeki minyatür, cam boyama, ney kurslarının yaşamımıza katabileceği umut, zorluk ve heyecanların... Atlaya atlaya yaşıyoruz. Ne annemizi, ne eşimizi, ne arkadaşımızı, ne de çocuğumuzu kırdığımızın farkına varmadan yaşıyoruz... Ve bir sonraki sayfaya atlıyoruz.

İki cuma günü üst üste gazetelerdeki intihar haberlerini okudum. Bir tanesi yeni mezun, çok başarılı olmaya aday genç ve nur yüzlü bir avukat... Bir tanesi yeni hakim olmuş bir anne... İkisi bizden uzakta buluşmuşlar; bağlayamıyoruz; anlayamıyoruz... Haberleri okuyor; üstüne ince belli bardakta bir çay daha içiyoruz. Atlaya atlaya yaşıyoruz.

Yaşadığımız şehre 500 yaşında bir büyüğümüz (Leonardo da Vinci) gelmiş; bizimle sohbet etmeye; paylaşmaya; yapabileceklerimizi; yapılabilecekleri hatırlatmaya... Onun bir kitabı çıkmış; ama bazılarının kapaklarında bir bozukluk var. Kitap da tükenmiş; kitabı almak istiyoruz; bakıyoruz ki kitabın kapağında bir hata var; kitabı almayıp bırakıyoruz. Kitabın kapağını değil, içindekileri okuyacağımızı unutuyoruz. Oradan çıkıyor ve arabamıza atlayıp gidiyoruz. Atlaya atlaya yaşıyoruz.

Soğukçeşme Sokağı'nda İstanbul Kitaplığı sessiz ve mütevazı bir dostluk sunuyor; Sirkeci'den Beyazıt'a doğru hızlı adımlarla yürüyoruz. Hemen yanından geçtiğimiz İstanbul Kitaplığı'ndaki kitapların satırlarının yanı başından geçiyoruz; ama fark etmiyoruz. Atlaya atlaya yaşıyoruz.

Bir terziye beş YTL borcumuz var. Küçük bir para; ama bir ara üstümüzde nakit kalmadığı için ödeyememişiz. Birkaç gün sonra yakınlarından geçiyoruz. Üstümüzde para da var. Güzel bir restoran görüyoruz. Hoşumuza gidiyor içeri giriyoruz. Yemek yerken zaman geçiyor ve bir telefon gelince oradan uzaklaşmak zorunda kalıyoruz. İçimizden terziye olan borcumuzu sonra öderiz diyoruz. Bu küçük terzi için, bayrama ve yeni yıla girerken bizim için önemsiz olan bir beş YTL'nin onun için önemli olacağını düşünemiyoruz. Hızla yeni randevumuza doğru ilerliyoruz. Atlaya atlaya yaşıyoruz.

Koca bir yılı geride bırakmış; nasıl geçtiğini anlamamışız; ne olduğunu fark edememişiz; tıpkı bir kitabın sayfalarını, paragraflarını atlaya atlaya okur gibi geçirmişiz zamanı. Hissedememişiz yaşamı... Özel anları ve aslında her anın çok özel olduğunu. Ne uykumuzun tadına varabilmişiz; ne dinlediklerimizin, ne de izlediklerimizin anlamını keşfedebilmişiz. Tuğla üstüne tuğla koyar gibi, özelleştiremeden hiç tanımadığımız insanların arabaları gibi geçip gitmiş yaşamımız. Gerçek bir ikinci şansımız da yok yaşanmışı yeniden yaşamaya; hissetmeye, anlamaya, durmaya ve düşünmeye... Yeni yılda kitaplarınızı atlamadan okumanız ve yaşamınızı atlamadan yaşamanız dileğiyle...

Melih ARAT ...

Forum Saati Salı 07 Mayıs 2024, 1:48 pm